12

Boulimia en het gebit

Gepost op Woensdag 6 juli 2011 11:28 door Scarlet Hemkes in Artikelen over eetstoornissen.

tandenBoulimia is een eetstoornis die gekarakteriseerd wordt door eetbuien en compenseren, veelal braken, om controle over het lichaamsgewicht te krijgen en paniek te verhelpen. Het is een ernstige medische aandoening die kan leiden tot verschillende negatieve uitkomsten en medische consequenties. Dit artikel gaat over boulimia en het gebit.

Er zijn vele consequenties voor het gebit die ontstaan door boulimia Door herhaaldelijk voedsel zelfopgewekt uit te braken worden je gehemelte, tandvlees en tanden blootgesteld aan maagzuur. Dit lost het glazuur van je tanden op en beschadigt je speekselklieren.

Dit kan leiden tot verkleuring van je tanden, maar ook gevoeligheid voor warm en koud. Als de boulimia langdurig is, raken tanden steeds meer beschadigt. Het kan zorgen voor veel gaatjes , infecties of rotting, waarbij in het ergste geval de tanden getrokken moeten worden. Tandglazuur erosie is over het algemeen het grootst bij het tandoppervlak van je bovengebit die naar de tong zijn gericht.

Samen met de directe schade van blootstelling aan maagzuur, zijn boulimia en tanden ook met elkaar verweven door de chronische ontstekingen aan je speekselklieren, onstaan door het braken. Hierdoor komt er minder speeksel vrij en droogt de mondholte uit. Speeksel beschermt je gebit en zonder dit zijn je tanden niet bestand tegen infecties, erosie en gaatjes.

Bovendien hebben boulimia en tanden ook invloed op elkaar omdat de persoon met boulimia ondervoed kan zijn. Dit kan leiden tot slecht herstel en verhoogd risico op peridentities (ontsteking van het vlies om de tand in de tandkas).

Mensen met boulimia die herstellende zijn kunnen samenwerken met tandartsen om de schade te beperken of voor zover mogelijk terug te draaien.

  • In de eerste stadia van tanderosie kunnen tandartsen een beschermend laagje over de tanden plaatsen dmv hars of amalgaam. Als tanden te erg beschadigd zijn kunnen ze worden getrokken en vervangen worden door een brug of implantaten.
  • Tijdens het herstel kunnen tandartsen speciale middelen aanbieden die het gebit tegen maagzuur beschermen tijdens het braken.
  • Daarnaast kunnen zij ook fluoride behandelingen aanbieden en fluoride mondspoelingen geven om het gebit te sterken. Ook kunnen zij adviseren de mond te spoelen met soda om maagzuur in de mondholte te neutraliseren.
  • Om speeksel aan te vullen kan iemand met boulimia gevraagd worden veel water te drinken om de mondholte vochtig te houden, maar ook kunnen tandartsen je van een speekselvervanger voorzien. De ontstekingen zullen met de tijd afnemen en de speeksel productie zal zich hervatten.

tanden

Boulimia heeft effect op veel onderdelen van het lichaam en kan leiden tot verschrikkelijke consequenties inclusief overlijden. Boulimia is een serieuze ernstige aandoening die een passende behandeling nodig heeft. Eén van die aspecten van die behandeling is boulimia en tanden. Mensen met boulimia wordt aangeraden samen te werken met hun tandarts om hun mooie glimlach terug te krijgen.

Bron foto's:
Boven: flickr.com/p_x_g
Onder: flickr.com/photos/walkn

 

Reacties

r - Woensdag 6 juli 2011 13:18

Mijn hele rij boven voortanden zijn vernieuwt omdat ze te beschadigt en verkleurt waren .
Veel uurtjes en pijn in de tandartsstoel maar ben der mega blij mee want durf nu weer echt te lachen !

linda - Woensdag 6 juli 2011 13:21

ik heb een laagje nep-glazuur in de groeven van mn kiezen gekregen: nooit gaatjes.

Do - Woensdag 6 juli 2011 13:50

dit bericht komt precies op tijd, voelde net erge drang om een eetbui te krijgen (+ braken).

Ik ga het niet doen!

suus - Woensdag 6 juli 2011 17:08

pff, nu ben ik extra zenuwachtig voor de tandarts morgen...
ik heb van mezelf al geen glazuur op mijn tanden en kiezen, de laatste tijd wel enorm veel eetbuien gehad, dus ben echt wel een beetje bang.
denk dat ik morgen wel "even" aan ga geven dat ik dus een eetstoornis heb mocht er wat zijn met mijn tandjes.
heb nu geen klachten ofzo, maja had ik vorig jaar ook niet en toen had ik wel 2 gaatjes :$

Toni - Woensdag 6 juli 2011 23:15

Zelf heb ik al jaren boulimia en heb dit in een vrij vroeg stadium eerlijk aan de tandarts verteld(die had het zelf al in de gaten!)Ik heb nu over zowat al mijn tanden en kiezen een soort porseleinen beschermlaag en spoel dagelijks met fluoride,het scheelt aanzienlijk,ik ben nu 48 en heb gelukkig
al mijn tanden nog,

Lotte - Donderdag 7 juli 2011 10:20

Dit heeft toch ook betrekking op Anorexia?
Ik heb anorexia met periodes van veel braken en weinig voedsel binnenkrijgen. Met mijn gebit is niet veel gebeurd. Maar mijn keel en daardoor ook stem heeft er wel onder geleden. Ik ben een soort van "chronisch schoor geworden.

ltwyl - Donderdag 7 juli 2011 23:35

Ik heb ook tanderosie, en vaak gaatjes.. Ook zijn mijn tanden erg gelig. Mijn tandarts doet er wel eens een laagje overheen ivm verminderen van gevoeligheid, maar dat werkt maar eventjes. Ik hoop dat er mee te leven valt zoals het nu is, braken doe ik iig bijna niet meer. Misschien dat ik later, als ik genoeg geld heb en als het nuttig en/of mogelijk is, plaatjes over mijn tanden wil laten zetten. Facings ofzo, zodat het niet constant met dingen in aanraking komt waardoor het pijnlijk is (soms is lucht al pijnlijk).
Braken is zo schadelijk, het gebit is maar een klein deel van de negatieve gevolgen..
Nuttig artikel, bedankt!

Frank - Woensdag 20 juli 2011 21:39

Schitterende site.
Helaas een paar verbeterpuntjes, maar dat heeft volgens mij geen invloed op de boodschap.
Hier is veel moeite en plezier in gestopt.
Ga door.
Frank Goossens, tandarts

karin - Zondag 16 oktober 2011 11:58

Ik kan hier over meepraten, ben 46 jaar, heb al 30 jaar combi van anorexia en boulimia.
Mijn voortand is toen ik begin 20 was gewoon weggesleten.
Heb al jaren in bovengebit 6 stifttanden.
Iedere keer als ik bij de tandarts kom, zegt hij steeds
wat een dun glazuur ik heb.
Groetjes,
Karin

Elisa - Vrijdag 13 april 2012 22:41

Ook heb ik last van verdwijnend glazuur en daardoor gevoelige tanden en kiezen. Ben 45 jaar en heb sinds mijn 16e een combi van anorexia en boulimia. Karin, ik zou graag met je in contact komen, omdat onze situatie op elkaar lijkt. Hoop dat je dit leest.

Elisa - Vrijdag 13 april 2012 22:42

Ook ik heb last van verdwijnend glazuur en daardoor gevoelige tanden en kiezen. Ben 45 jaar en heb sinds mijn 16e een combi van anorexia en boulimia. Karin, ik zou graag met je in contact komen, omdat onze situatie op elkaar lijkt. Hoop dat je dit leest.

josiekje - Woensdag 6 februari 2013 22:41

Als je niet zo vaak kotst bijv. een keer in de week ofzo gebeurt dat dan ook
graag snel reageren op mijn bericht

Geschreven door Scarlet

Scarlet Hemkes is oprichter en hoofdredactrice van Proud2Bme. Ze schrijft regelmatig blogs en is te vinden op het forum.

Vind je dit waardevol?

Ken je iemand die dit moet zien?