Afgelopen maand zagen wij in het blad Grazia een artikel over wat iemand at met daarop het advies van een voedingsdeskundige. De voedingsdeskundige haar naam is Harriet Bontius en haar bedrijf heet “Fit met Jet”. Ze heeft zelf ook problemen met eten gehad.
Naast haar advieswerk voor diverse bladen, werkt ze ook voor modellenburo’s. Wij waren benieuwd naar haar verhaal en mochten haar interviewen: ###
Hoe zijn de eetproblemen bij u ontstaan?
Hoe mijn eetstoornis is ontstaan is niet helemaal duidelijk. Ik begon in mijn puberteit met niet meer snoepen omdat ik snel ronde vormen kreeg, en dat sloeg door. Daar zit natuurlijk een problematiek achter. Bij mij was dat een combinatie van een verstoorde relatie met mijn broer, onbegrip in de familie, een genetische aanleg en de typische persoonlijkheidskenmerken van een meisje met anorexia: hoog opgeleid, perfectionistisch, sterke discipline.
Hoe bent u ervan af gekomen?
Via de maatschappelijk hulpverlener van de mode-academie die ik toen volgde, die me naar het Riagg stuurde, waar ik een aantal jaren met een psychiater gewerkt heb. Maar vooral: de wil om weer fit en gelukkiger te worden.
Een jarenlang vegetarische dieet leverde u verschillende kwalen op?
Heel simpel, vegetarische voeding is niet voor iedereen, of zelfs voor weinig mensen geschikt. Je kunt makkelijk een tekort aan B12, ijzer, zink, omega 3, jodium, vitamine A en D krijgen, met alle gevolgen van dien. Bedenk dat de mens van oorsprong jagers/ verzamelaars zijn. Onderzoek heeft aangetoond dat men toen 60% dierlijk producten at en 40% plantaardig. Wij zijn omnivoren. Het is nogal onnatuurlijk om geen vlees, laat staan helemaal geen dierlijke producten te eten. Het hangt ook samen met je bloedgroep. Bloedgroep A mensen gaan vaak goed op vegetarisch, bloedgroep 0 mensen helemaal niet. Dat klinkt vaag, maar het blijkt elke keer weer waar.
Wat zou u vegetariërs mee willen geven zodat zij ook een gezond eetpratroon hebben?
Gelet op het bovenstaande: visolie of algencapsules nemen voor de Omega 3, een hooggedosseerde multi met ijzer en met zelfs extra B12 en vitamine D – dit zijn allen voedingsstoffen die met name in vlees/dierlijke producten voorkomen en niet of niet in opneembare vorm in plantaardige voeding.
Waarom bent u begonnen met “Fit met Jet”?
Ik was altijd al veel met voeding bezig, heb uit interesse 2 opleidingen gedaan in Orthomoleculaire Voedingsleer en ben een tijd Personal Trainer geweest; vanuit die professie ben ik mijn klanten ook gaan begeleiden in voeding. In 2007 heb ik daar een officieel bedrijfje van gemaakt.
Wat hoopt u met Fit met Jet te bereiken?
Mijn kennis over voeding wil ik graag delen met anderen: spread the word! Ik kom zo veel verstoorde eetpatronen tegen, men is in gevecht tegen het eigen lichaam, in plaats van het te ondersteunen. Daarbij help ik graag meiden met eetproblemen, juist omdat ik het zelf heb meegemaakt en weet hoe vernietigend het kan zijn.
Het voedingsplan komt voort uit jarenlang onderzoek.Wat hield dit onderzoek in en wat kwam uit het onderzoek?
Dat onderzoek houdt in dat ik praktisch elk voedingsboek (van kwaliteit) lees dat op de markt komt, al meer dan 10 jaar. Daar komt uiteindelijk een globaal beeld uit naar voren van verschillende professionals die uiteindelijk eenzelfd e idee over voeding hebben. Deze gegevens heb ik in een plan gegoten, mijn 12 stappenplan. Het belangrijkste daaruit is dat je REAL FOOD moet eten, natuurlijk, niet bewerkt en vers. Dat is een van de belangrijkste stappen die je kunt nemen.
Nu bent u best veel bezig met voeding en sport. Is dat niet extra moeilijk gezien uw verleden?
Juist niet! Sport en voedingskennis hebben mij gered! Hoe meer je weet over wat training en voeding met je lichaam (en geest) kan doen, hoe beter je voor jezelf gaat zorgen. Mijn ‘ fanatisme’ en discipline gebruik ik nu voor goede spinninglessen geven en elke keer weer met veel plezier mijn eigen trainingen kunnen doen: de doelstelling is nooit meer calorieen verbruiken,maar juist gespierd en superfit te zijn. En daarvoor moet je goed eten en op de juiste manier sporten.
U bent nu ook werkzaam voor modelmanagements. Wat houdt uw werk daarvoor in?
Meestal komen de nieuwe meisjes van een buro, nog heel jong, bij mij langs met moeder erbij, om te leren hoe je goed moet eten om er altijd op je best uit te kunnen zien en goed te kunnen presteren als model. Tienermeisjes hebben vaak geen idee, die eten nog voluit de hele dag snoep en frituur. Daarnaast help ik ook af en toe meiden met een verstoord eetpatroon of meiden die net iets strakker moeten worden.
Wij horen regelmatig verhalen van meisjes die al slank zijn (en problemen hebben met eten) dat zij van een modellenburo toch nog wat moeten afvallen om de ideale maten te hebben om zo meer werk te krijgen.
Wat vindt u hiervan?
Ja, dat kan. Dat hangt van het meisje (en het buro) af. Slank wil niet per definitie zeggen: een goed figuur. Als je slecht eet (te weinig eitwit bijv.) en niet sport, kun je dun zijn, maar wel met een hoog vetpercentage, en dus niet strak in je vel. En juist met eetproblemen lukt het dan niet. Vaak is de stofwisseling dan verstoord en moet er anders, vaak ook meer gegeten worden om een goed resultaat te krijgen.
Daarentegen: een model is alleen geschikt als model als ze van nature dun is. Iemand die erg veel moeite moet doen om de modelmaten te hebben, is simpelweg niet geschikt. Een goed buro neemt zon meisje niet aan, en zal nooit een meisje met eetproblemen op pad sturen met de medeling: maakt niet uit hoe, maar zorg dat je de goede maten krijgt.
Wat zijn de meest voorkomende misvattingen die u tegenkomt als het gaat om afvallen?
Dat men denkt dat light producten eten helpt of gezond is, of de angst voor vet. Volkomen onterecht!
Wat adviseert u jonge vrouwen met een eetstoornis?
Dat is lastig. Iedereen is weer anders. Je moet het immers zelf doen: kiezen voor geluk en gezond leven. Lees over voeding: dan besef je meer wat je je lichaam aandoet.
Wat mij op uw website opviel is de supermarktworkshop. Hoe bent u daarop gekomen?
Men weet vaak niet wat te kiezen in de supermarkt. Wat is nu wel goed en wat niet? Ik loop dan een rondje mee. Kijk wat de persoon gewoonlijk meeneemt, geef daar commentaar op en help een betere variant kiezen.
Voor sommigen kan een bezoek aan de supermarkt erg confronterend zijn. Ze weten niet zo goed wat ze moeten kiezen en dergelijke. Wat voor tips geeft u ze dan meestal mee? Precies. In mijn voedingsplan wordt dat uitgelegden daar staat ook een boodschappenlijst in met goede keuzes. Simpel gezegd: kies dingen zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat.
Dus: aardappels ja, puree uit een pakje nee. Biefstuk ja, schnitzel nee. Bio yoghurt ja, dubbelvla nee. Zilvervliesrijst ja, witte snekookrijst nee.
Diëten is toch eigenlijk helemaal niet goed?
Klopt. Door vaak te weinig te eten, te weinig voedingstoffen binnen te krijgen gaat je lichaam snel heel zuinig verbranden, de ‘overlevingsstand’. Je verbruikt dan veel minder energie. Ga je na je dieet weer normaal eten, blijf je in de lage verbrandinsstand en komt je dus snel weer aan. Ook gaat een slecht dieet ten koste van je spierweefsel en spieren zijn juist heel belangrijk voor een hoge verbranding. Wat wel werkt: meer en vooral beter sporten, anders eten.
Wat is er volgens u bedrieglijk aan light producten?
Vet is vaak helemaal het probleem niet. Als er vet uit een product wordt gehaald (light!) wordt dat altijd vervangen door zetmeel (witmeel) en/of suiker. Winst? Nul. Minder vet wil ook zeggen, minder verzadigend. Je hebt snel weer honger. Suiker en witmeel is vele malen ongezonder en slechter voor je gewicht dan vet. Minder suiker wil vaak zeggen: vervangen door zoetstoffen als apartaam. En dat is ook helemaal geen winst.
Wat zou er volgens u voor campagne nodig zijn in nederland als het gaat om gezondheid en eten?
Om met de woorden van wetenschapsjournalist Gary Taubes te spreken (auteur Good calories, Bad calories): “Eat real food. Mostly plants, Not too much” .




Geef een reactie